• Current
  • Saglik ve Veterinerlik Komisyonu / Haberler

    Bütün dünyada sıklığı artan madde kullanımının ve bağımlılığının yaygınlığı ülkemizde de günden güne artmaktadır. Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği'nce Türkiye'nin uyuşturucu konusundaki ilk karşılaştırmalı araştırması niteliğini de taşıyan, İstanbul'un 15 ilçesindeki 43 okulda, 104 sınıfta eğitim gören 3 bin 168 lise 2 öğrencisi ile yapılan bir araştırmanın sonuçlarında: Tütün kullanımının 2004 yılında 2001'e göre yüzde 72.7, alkol kullanımının da yüzde 17.6 oranında düştüğü, esrar kullanımının ise 2001 yılına göre yüzde 75 artış gösterdiği, Uçucu madde kullanımının yüzde 40.5, yeşil reçete ile satılan yatıştırıcı hap kullanımının yüzde 15.8, uyuşturucu hap kullanımının yüzde 184.6, sentetik hap kullanımının yüzde 287.5, eroin kullanımının yüzde 100 artış gösterdiği, madde kullanımının erkeklerde kızlara göre daha yaygın olduğu ancak son yıllarda kızlarda da artış kaydedildiği, en kolay bulunabilen zararlı maddenin 2001'de uçucu maddeler iken, 2004'te esrar olduğunu, bulunabilirliği en fazla olan maddenin de sentetik hap olan ecstasy olduğu kaydedilmiştir. 

    Yapılan araştırmaların gösterdiği önemli bir diğer sonuç da madde bağımlılığı ile kişilik bozuklukları arasında bir ilişkinin olduğudur. AMATEM bünyesinde yapılan araştırmada madde kullanan kişilerde Antisosyal Kişilik Bozukluğu görülme sıklığı %30 olarak belirtilmiştir.

    Tüm bu sonuçlar göz önüne alındığında oluşan tablo, geleceğimiz açısından son derece düşündürücü ve endişe vericidir. Zaman geçtikçe artan bu oranların genç kardeşlerimiz sayısınca değişmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi olarak bizleri harekete geçirmiştir. 19 Nisan 2010 tarihinde Sağlık Komisyonumuz önderliğinde başlayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleşen Akran Projesi’nin ardından ailelere yönelik yeni bir proje başlatılmaktadır.  Gençlerin aile içinde yaşadıkları sorunlar, ilgisizlik, yalnızlık, kötü arkadaş çevresi gibi problemlerden dolayı madde bağımlılığına yönelmesi konusunda ailelerin bilinçli olması gerekmektedir. Bu düşünce ile oluşturulan gönüllü grup, henüz çocukları madde bağımlısı olmayan ancak risk altındaki aileleri, olası bağımlılık ihtimallerine karşı çocuklarda oluşacak değişimleri fark etmeleri ve etkili önlemler alabilmeleri gibi konularda bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Narkotik Şube Müdürlüğü'nce belirlenen bir semtte, Narkotik polisinin de içinde bulunduğu İBB Gençlik Meclisi gönüllü üyelerinden oluşan bu grup ile aileler ziyaret edilecektir.

    19 Aralık 2010 Pazar günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü Başkomiser Dr. Ali Ünlü’nün katılımıyla gerçekleşen toplantıda, gönüllülere proje hakkında bilgiler verilmiş, genel olarak projenin hatları belirlenmiştir. Yakın zamanda gerçekleştirilmesi hedeflenen “Eğitimli Aileler Güvenli Mahalleler” adlı bu projenin günümüz gençliği ve geleceğimiz için umut ışığı olmasını umuyoruz..