• Current
  • Saglik ve Veterinerlik Komisyonu / Haberler

    Bağımlılık yapan maddeler, özellikle genç nüfusu içine alan kullanım oranı ile, ülkemizde ve Dünya’da en öncelikli sorunlar arasında yer almaktadır. Dünya’daki yaklaşık 200 milyon insanın son bir yıl içerisinde bağımlılık yapan maddelerden en az bir kez kullandığı göz önüne alındığında, sorunun büyüklüğü ve yaygınlığı ortaya çıkmaktadır. Madde kullanımı karşısında potansiyel risk gruplarını bölünmüş aile çocukları, şiddete maruz kalan veya ailesi içinde madde kullanımıyla yüzyüze gelen çocuklar ve sokaklar gibi etmenler oluşturmaktadır.

    Bireylerin ailelerinden çok arkadaş ortamlarını tercih ettikleri gençlik dönemi, kendi yaş grubuna duyulan yakınlık ve güven duygusunun etkisiyle genellikle olumlu veya olumsuz alışkanlıkların şekillendiği bir dönemdir. Çocukları madde bağımlılığına iten etmenler konusunda aileler bilinçsiz kalmaktadır. Madde kullanımıyla ilgili, madde kullanan çocuklarda meydana gelen davranış bozuklukları, fiziki değişiklikler, toplumsal ve ruhsal bozukluklar konusunda bilinçsiz olan aileler, çoğu zaman çocuklarının madde bağımlılığını geç fark etmektedirler. 1-2 yıla kadar uzayabilen bu tespit süresi de çocuğun tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

    Madde bağımlılığı, özellikle gençleri içine alan, toplumumuz için büyük önem arz eden bir konu olması hasebiyle İBB Gençlik Meclisi, risk altındaki genç kardeşlerimize ulaşmayı hedeflemektedir.  Bu bağlamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ortaklaşa projeler gerçekleştirecektir. İstanbul Narkotik Şube’nin başlatmış olduğu projelerden biri olan Akran Projesi’ne 19 Nisan 2010 tarihinden bu yana desteğimizi sürdürmekteyiz.

    Akran Projesi, risk altındaki liselerde Narkotik şube tarafından belirlenmiş olan öğrenciler için uygulanmaktadır. Projenin amacı, öğrencilerin sosyalleşmesini sağlamak, bulundukları kötü ortamın büyüsüne kapılmalarını engelleyerek, doğru yönde hedefler belirlemelerine yardımcı olmak gibi, iyi yönde gelişmelerine katkıda bulunmaktır. Bu projede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyelerinden oluşan gönüllüler olarak bizler, öğrencilere örnek abi ve ablalar olmayı hedefledik ve öğrenciler, öğretmenler ve Narkotik şube polislerinden oluşan gruplarla, Panaroma, Miniatürk, Boğaz Turu ve Forum İstanbul Akvaryum’a yapılan gezilerde orada bulunarak, genç kardeşlerimizle tanışıp kaynaştık. Düzenlenen gezilerin yaklaşık otuz tanesinde birlikte olduğumuz, daha çok üniversiteye hazırlık aşamasında olan bu kardeşlerimizin sorularını yanıtlamaya çalıştık. Karşılıklı memnuniyet ve sevgi çerçevesinde gerçekleşen geziler 12 Mayıs Çarşamba günü itibariyle son bulmuştur.