• IBB Gençlik Meclisi - Kurumsal / Haberler

   

  İBB Gençlik Meclisi Sosyal Sorumluluk Kulübü’nün düzenlediği Şehit Ailelerine Vefa Ziyaretleri devam ediyor. 

  Gençler Şehit Ailelerine Vefa Ziyaretleri kapsamında, 15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişimine karşı "Arkadaşlar biz de korkarsak herkes korkar. Ben dışarı çıkacağım" diyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde hainlere karşı vatandaşlarla mücadele ederken açılan ateş sonucunda şehit edilen Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Varank'ın annesini ziyaret etti.

   

  2018 | fatma varank.jpg | Büyük


  Şehit İlhan Varank'ın annesi Fatma Varank'ı ziyaret eden gençler, şehit annesinin elini öperek hal ve hatırını sordular. Şehit İlhan Varank için Kur'an-ı Kerim okuyarak dua eden gençler, 15 Temmuz şehidi Mustafa Varank'ı bir de annesi Fatma Varank'tan dinlediler. Gençlere şehit oğlu Mutafa Varank'ı anlatan Fatma Varank, gençlerin ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

  15 Temmuz darbe girişiminden haberdar olur olmaz hiç düşünmeden sokağa çıkan ve Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü önünde kalabalıkların arasına karışan Prof. Dr. İlhan Varank, darbecilerin planlarını bozmak için canını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile sokağa dökülen halkın direnişi sonuç verdi ve Vatan Caddesi’ne gelen darbeci askerler teslim oldu. Yalnız darbe henüz bitmemişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde çatışma olduğunu öğrenen İlhan Hoca, direnişini sürdürmek için hemen oraya koştu.


  “BURASI ÇANAKKALE'DİR”


  Darbeciler ele geçirdikleri İBB'nin Başkanlık Girişi önünde halkı hedef alarak ateş etmeye başladı. Her sıkılan kurşunda bir kişi yere düştü. Etrafındaki insanlara ağabeylik yapıp onları koruyan Varank, gençlere ateş edilen yerleri göstererek uyardı. Prof. Dr. İlhan Varank, “Burası Çanakkale'dir” diye bağırdığı sırada darbecilerin sıktığı kurşunla yere düştü. Yarası ağırdı ama o pes etmedi, etrafındaki insanlara “Sakın korkmayın” dedi. Varank’ı hemen bir arabaya bindirip hastaneye gönderdiler. İlhan Varank hastanede şehit düştü.


  "ÇOK YİĞİT BİRİYDİ"


  İlhan Varank’ın vurulduğu yerde kalan telefonu, kısa bir süre sonra çaldı. Yardım ettiği gençlerden biri telefonu açtı ve "Ağabey, bu telefonun sahibi çok yiğit biriydi, az önce vuruldu, götürdüler" dedi.

   

  2018 | ilhan varank mezar.jpg | Büyük


  Şehzadebaşı camiini çok seven Varank, her fırsatta oraya giderdi. Ramazanlarda teravih ve teheccüd namazlarını orada kılardı. Çok sevdiği Şehzadebaşında şehit edildi ve orada defnedildi.

  FETÖ mensuplarının darbe girişimini protesto ettiği sırada 45 yaşında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, evli ve iki çocuk babasıydı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1997 yılında kendi imzası ve direktifiyle kurmuş olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, İstanbul’u yerel yönetimlerde dünya markası haline getiren belediyecilik anlayışına bağlı kalarak, İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde gençlerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.

   

  İBB Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen eğitim programları ve etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Meclis, 7/24 İstanbul gençliğine hizmet veriyor.

   

  İBB Gençlik Meclisi’ni izlemeye devam edin…