• IBB Gençlik Meclisi - Kurumsal / Etkinlikler

  2017 | 0.a595 | Büyük

   

  İBB Gençlik Meclisi Kültürel ve Sanatsal Çalışmalar Komisyonu ‘Aşiyan Müzesi ‘ gezisi düzenliyor.

   

  Aşiyan Müzesi’nin tarihine kısaca baktığımızda;

   

  Aşiyan; Ünlü şair Tevfik Fikret’in evidir. Sanatçı uzun süre boğaz peyzajına bakan bahçe içinde bir evde oturma özlemini, 1906 yılında bu evle gerçekleştirmiştir.

   

  Şair; Rumeli Hisarı'nın sırtında, Robert Kolej yanında önceden beri çok sevdiği bu yerde evini yapmıştır. Göksu’nun tam karşısında, boğazın en güzel bölümüne hakim bulunan bu yere, resim yapmak veya oturmak için eşi ile beraber sık sık gider, orada kurmak istedikleri yuvanın odalarına ve döşemelerine ait en ufak noktalara varıncaya kadar planlar yaparlar, hayaller kurarlardı. Fikret’in ince zevkini anlamak için sadece Aşiyan’ın yerini görmek yeterlidir. Müzede sergilenmekte olan, Aşiyan’ın orijinal çizimlerinin gösterdiği gibi, mimarisini ve planlarını kendisinin çizdiği bu villayı Hisar üstündeki ağaçlıklar içerisine yaptırarak, eve de Farsça da Yuva anlamına gelen “Aşiyan” ismini verdi.

   

  Edebiyat tarihimizin önemli şairlerinden biri olan Tevfik Fikret’in 1906 – 1915 yılları arasında yaşam sürdüğü Aşiyan Müzesi, 1945’ten beri müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzede Tevfik Fikret ve ailesine ait eşyalar ile birlikte Tanzimat Edebiyatı döneminin önde gelen sanatçılarının çeşitli eşyalarını incelemenin yanında bilgi sahibi olunması amaçlanıyor.

   

  Müzenin planları bizzat Tevfik Fikret tarafından çizilmiş ve Tevfik Fikret’in öğretmenlik yaptığı Robert Koleji yakınlarında bahçeli ev olarak inşa edilmiştir. Yapımı 1906 yılında tamamlanan ev, Tevfik Fikret’in hayatını kaybetmesinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınıp 19 Ağustos 1945 yılında ilk olarak Edebiyat-ı Cedide Müzesi ismiyle ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

   

  19 Kasım 2017 Pazar günü 13.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. İBB Gençlik Meclisi’nin Saraçhane’deki binasından 13.00’da araç hareket edecektir.

   

  Etkinliğe katılım ücretsizdir ve 20 kişilik kontenjanla sınırlıdır.

   

  Başvuru için aşağıdaki butona TIKLAYINIZ.

   

  2017 | 0.a596 | Büyük