• Current
 • Hukuk ve Insan Haklari Komisyonu / Haberler

  Anayasa Sempozyumu, Marmara Üniversitesi Sivil Toplum Kuruluşları Araştırma ve Uygulama Merkezi  (S.T.K.A.M.) ve İstanbul Düşünce Enstitüsü (İ.D.E.) işbirliğinin ortak bir çalışması olan Anayasa Sempozyumu – Türkiye’nin Baharı Yeni Anayasa 14 Nisan’da gerçekleşti.

  Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde gerçekleşen programda Meclisi temsilen 3. oturumda Hukuk ve İnsan Hakları komisyon başkanı Yunus Emre SEYDANLIOĞLU konuşma yapmıştır.

  Yunus Emre Seydanlıoğlu’nun konuşmasından kesiti aşağıda bulabilirsiniz:

  “Halkımızın heyecanla çabayla özveriyle katkıda bulunduğu Yeni Anayasa çalışmalarımız Türkiye’nin demokrasiyi özümseme sınavıdır. Gençlik meclislerinin öğrenci meclislerinin ve yerel gençlik kuruluşlarının bu süreçte görüşlerinin dikkate alınması önem arz etmektedir. Gençlik yapılanmaları hükümetin gelecek vizyonunun belirlenmesinde etkili hale getirilmeli ve Anayasa da bununla ilgili gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Gençlik politikalarının gençler tarafından oluşturulabileceği gerekli ortam sağlanmalıdır ve en önemlisi bütün gençlik yapılanmalarının bir anayasal dayanağı olmalıdır. Özetle bu konuda farkındalık yaratacak devlet politikalarının geliştirilmesi elzemdir.

   

  NOT : Diğer panelistler ve diğer bilgiler  http://stkam.marmara.edu.tr/ bu linkte mevcuttur.