• Hibe Projeleri ve Dis Iliskiler Komisyonu / Etkinlikler

  Orta Doğu tarih boyunca kendi geleceğini tayin edebilmek için savaş vermiş bir coğrafyadır. Son yıllarda da değişim niteliğinde tarihi gelişmelere sahne olmuş; olmaya da devam etmektedir. Hiç kuşkusuz ki; bölgenin dinamizmi hem bölgenin genç kuşaklarını etkilemiş hem de genç kuşaklardan beslenmiştir

  Bu dinamik ilişkinin ışığında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu 25 ile 27 Ekim tarihleri arasında 2. Türk-Arap Gençlik Kongresini gerçekleştiriyor.

  Orta Doğu’daki gelişmeleri ve bölgenin geleceğini Dış İşleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve Dış İşleri Bakanlığı Akademik Danışmanı Sayın Bülent Aras, Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanlığı Danışmanı  SayınMesut Özcan, Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Komitesi Başkanı Sayın Bekir Karlıağ, Koç Üniversitesi Küreselleşme ve Demokratikleşme Araştırma Merkezi (GLODEM) direktörü ve Akil İnsan Komisyonu Üyesi Fuat Keyman ve İstanbul milletvekilleri Tülay Kaynarca, Gulay Dalyan, Bilal Macit, Bülent Turan, Alev Dedegil ve daha birçok akademisyen, gazeteci ve politikacının katılımıyla bu kez de 24 farklı ülkeden 75 genç tartışıyor.

  Kongrenin amacı konusunda uzman kişilerle gençleri bir araya getirerek; bölgeye dair yaşanmışlığa dayanan bireysel düşüncelerin paylaşılabileceği ve birleştirilebileceği bir platform oluşturmaktır. Geçmişten ve güncelden yararlanarak geleceği tasarlamaktır. En önemlisi de geleceğin sahibi gençlere söz hakkı tanımaktır.

  25 Ekim Cuma günü saat 9:30’da Grand Cevahir Otel & Kongre Merkezi'nde başlayacak kongre, 26 ve 27 Ekim tarihlerinde  Sürmeli Otel’de kapalı oturumlar şeklinde devam edecek; Pazar günü Final Deklarasyonun yayımlanması ile son bulacaktır. Kongrede ele alınacak konu başlıkları aşağıdakilerdir:

  1-    Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Diğer Kriz Çözme Mekanizmalarının Yapısı

  2-    Küresel Ekonomik Sistemin Sürdürülebilirliği ve Bölgesel Yeni Ekonomik Oluşumlar

  3-    Barış için Bölgesel ve Küresel, İnsani ve Sivil Ağ Oluşturma Çalışmaları


  **Kongrede, Türkçe, Arapça ve İngilizce simultane tercümanlık hizmeti de verilecektir.  

  2013 | TAYC 2013 Afis | Büyük